Kurban Bayramı Çocuklara Nasıl Anlatılır?

20180820 kurban cocuk 20180820 kurban cocuk

Bayramınız mübarek olsun.

Kurban Bayramı çocuklara nasıl anlatılır?

Önce iki uç yaklaşımdan bahsedelim: kimileri fazla korumacı yaklaşım ile her şeyi gizlemeye çalışırken kimileri de tam aksine ‘ne olacak canım görsün, biz böyle öğrendik’ yaklaşımı ile hafife alıyor. Peki çocuklara Kurban bayramı, kurban kesmek nasıl anlatılmalı nasıl öğretilmeli? Her konuda olduğu gibi farklı fikirler var. Ama öne çıkan bir kaç tanesini paylaşmak istedik. Yazıların detayını da okumanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar içeriklerin tamamını bilimsel olarak kesinlik ve doğru olarak görmesek de yaklaşım tarzımızı şekillendirmesi açısından önemli buluyoruz. Yorumu ve kabulu okuyuculara bırakıyoruz.

1. Kaynak: https://suffagah.com/5-adimda-cocuklara-kurban-bayramini-na…

Yaş seviyesine göre uygun açıklamalar yapılmalıdır. Özellikle okul öncesi çocukları soyut kavrama değil somut kavramlara göre algılarlar.
0-3 yaş: kurbanın nedeni değil sosyal yönü üzerinde durulur
3-6 yaş: sosyal yönü üzerinde durulur, alt yapısına göre basitleştirilmiş olarak Hz. İbrahim kıssası anlatılabilir.
6-11 yaş: aynı konular detaylandırılabilir.
Kurban kesimini izletmek:
0-9 yaş: izletme
9- yaş: uygun açıklamalar ile izletilebileceği

2. Kaynak: http://www.hurriyetaile.com/…/kurban-bayrami-cocuga-nasil-a…

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Öznur Simav: “Bayramların ne demek olduğu ve içinde hangi kavramların yer aldığı; çocuklara, yaş gruplarına uygun şekilde hissettirilmelidir. Kurban bayramının da salt hayvan kesmek olmadığı, insanların birbirlerine yakınlaşmalarına vesile olduğu, kurban kesemeyecek kadar ekonomik yetersizlikte olanların ya da kesmeyenlerin ikram olarak gelen kurban etlerini kabul etmeleriyle aralarında bir yakınlık doğacağı, sağlıklı beslenebilmemiz için kurbanlık hayvanların olduğu, her gün beslenme adına binlerce hayvan kesildiği anlatılmalıdır.”

3. kaynak: https://hthayat.haberturk.com/…/1023652-kurban-bayrami-cocu…

Dr. Mehmet Yavuz: çocukların anlamayacağı ifadelere dikkat etmek gerektiğini söyleyerek “örneğin; yenisini alırız, bu dini bir görev, Allah böyle istedi, ya da o seçilmiş bir hayvandı gibi açıklamalar çocukların anlayacağı şeyler değildir”.

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Seval Uslu Yazıcı: Özellikle 7 yaşından sonra çocuk yine de merak edip sorarsa; “Büyümek ve gelişmek için yemek yiyoruz. Et de sevdiğimiz yemeklerden. Önceden bir Peygamber varmış. Allah’ı çok severmiş. Allah da onu mükafatlandırmak için Kurban Bayramını hediye etmiş. Biz de bugünü kutlamak için her yıl bir araya gelip, kestiğimiz kurbanın etini ihtiyacı olan kişilerle paylaşıyoruz ve hep beraber yemekler yiyoruz” şeklinde açıklanabilir.”

4. Kaynak: http://nurdanhaleler.blogcu.com/kurban-kavrami-cocukl…/87533
Nurdan Haleler: “Kurban” kavramı çocuk sormadığı sürece detaylandırılmamalıdır. 7 yaşından sonra Hz. İbrahim kıssası da eklenerek kurbanın anlamı aktarılabilir. Fakat 7 yaşından önceki çocuklara kurbanın Allah’ın (cc) bir hediyesi olduğu söylenmeli, kıssa aynen aktarılmamalıdır.
Hangi yaşta olursa olsun çocuklara kurbanın sosyal boyutu anlatılmalıdır.

   

Kurban Bayramı Çocuklara Nasıl Anlatılır? için 2 yorum yapılmış

  • yakup beyaz  diyorki:

    Oldukça açıklayıcı bir anlatım olmuş elinize sağlık.

    • yonetici  diyorki:

      Rica ederiz. İstifade ettiğinize memnun olduk.

Cevap bırak

Kullanabileceğiniz HTML ve özellikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>